Realizare transfer de marfă prin Easy Retail
Procesul de realizare a transferului de marfă în aplicația Nexus Easy Retail reprezintă o etapă operațională fundamentală în gestionarea fluxurilor interne de stocuri. Acest demers permite redistribuirea controlată a articolelor între gestiuni, locații sau puncte de lucru, asigurând continuitatea aprovizionării și menținerea acurateței evidențelor de inventar. Prin intermediul mecanismelor integrate ale aplicației, utilizatorul poate iniția, completa și valida transferuri într-un mod standardizat, contribuind astfel la optimizarea proceselor logistice și la eficientizarea managementului resurselor materiale.
Se parcurg următorii pași:
Înregistrare model transfer între gestiuni
Se accesează Interne -> modulul Documenete interne -> Transfer intre gestiuni -> din bara laterală se apasă butonul Optiuni -> se selectează câmpul Modele -> se apasă butonul Deschide.

În modulul deschis se apasă butonul Adaug din bara de sus.

În fereastra deschisă se completează:
- Denumire model: se completează denumirea modelului de comandă (ex. Transfer Easy)
- Tip document: se selectează tipul documentului din listă (ex. Nota Transfer)
- Carnet: se alege seria carnetului stabilit (ex. TR2)
- Gestiune sursă: se alege gestiunea sursă (ex. Iași)
- Gestiune destinație: se alege gestiunea destinație (ex. Craiova)
- Conturi produse permise: se selectează conturile contabile (ex. 345 (PRODUSE FINITE), 371.02 (MARFURI CU AMANUNTUL))
- Carnet aviz se alege seria carnetului stabilit (ex. xsss)
- Tip transfer: se selectează tipul de transfer (ex. Transfer obișnuit)
- Fereastră editare: se alege fereastra de editare (ex. Fereastra detaliată)
- Utilizatori: se selectează utilizatorii ce au drepturi de utilizare (ex. Adelina, admin, Administratori)
Se apasă butonul Salvez.

Se apasă butonul Inchid din bara de sus.

În modulul Transfer intre gestiuni, din bara laterală se apasă butonul Optiuni -> iar la câmpul Raport implicit aviz se selectează opțiunea Aviz.
Se apasă butonul Salvez.

Înregistrare document de transfer în Easy Retail
Din bara laterală de opțiuni din partea dreapta se apasă pe butonul Instrumente -> Alte documente.

În meniul deschis se selectează modelul de transfer între gestiuni creat anterior (ex. Transfer Easy).

În meniul deschis se selectează produsul (ex. Router profesional TP-Link ER7206 Echipament de telecomunicații).

După selectarea produsului ce va fi transferat se apasă butonul Inchid nota transfer.

Se apasă butonul Da.

Rezultatul operațiunii se poate observa în Interne -> modulul Documenete interne -> Transfer intre gestiuni.
În acest modul se constată că s-a întregistrat Nota de Transfer nr. 13/26.11.2025.

Procesul de realizare a transferului de marfă în Nexus Easy Retail reprezintă un instrument operațional ce asigură la gestionarea fluxurilor interne de produse. Prin utilizarea modelelor de transfer configurate în prealabil, aplicația permite efectuarea rapidă și controlată a mutărilor de stoc între gestiuni, menținând totodată consistența datelor contabile și logistice.
